Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Ουγγροβλαχίας κυρός Κόνων. (1837-1922).
(Εκκλησία της Ρουμανίας).

Ο Κόνων Αραμέσκου-Ντονίκι γεννήθηκε στο Ουρζίκι-Αραμέστι της Κομητείας Νεάμτ στις 2 Φεβρουαρίου 1837. Αποφοίτησε από τη Σχολή Φιλολογίας του Ιασίου το 1877 και από τη Θεολογική Σχολή του Τσερναούτι (Τσερνοβικίου) το 1885. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Στις 7 Ιουλίου 1897 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπακάου, Χωρεπίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Στις 8 Φεβρουαρίου 1902 εξελέγη Επίσκοπος Χουσίων. Στις 14 Φεβρουαρίου 1912 εξελέγη Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας και Πριμάτος της Εκκλησίας της Ρουμανίας. Κατά τη διάρκεια του Α΄ παγκοσμίου πολέμου ο Μητροπολίτης Κόνων δεν εγκατέλειψε το Βουκουρέστι και δεν πήγε στο Ιάσιο όπου είχε καταφύγει η Κυβέρνηση. Υπό την πίεση των Γερμανών αναγκάστηκε να γράψει ένα μήνυμα με το οποίο παρακινούσε τον Ρουμανικό στρατό να πάψει τις εχθροπραξίες. Το μήνυμα αυτό οι Γερμανικές αρχές το τροποποίησαν κατά τη βούλησή τους. Μετά το τέλος του πολέμου κατηγορήθηκε για προδοσία και παραιτήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1919. Εκοιμήθη στο Βουκουρέστι στις 7 Αυγούστου 1922.