Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κολωνείας κυρός Δωρόθεος. (1841-1924).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Δωρόθεος Χρηστίδης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1841. Καταγόταν από την Πρεμετή της Βορείου Ηπείρου. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος των Μητροπολιτών Σμύρνης Χρυσάνθου (1866-1870) και Λαρίσης Ιωακείμ (1870-1875). Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, από την οποία αποφοίτησε το 1866. Στις 5 Ιουνίου 1875 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη π. Λαρίσης Δωρόθεο. Στις 7 Ιουνίου 1875 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κορυτσάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λαρίσης Δωρόθεος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γάνου και Χώρας Παρθένιο, Κώου Γερμανό και Λέρνης Δανιήλ. Στις 26 Αυγούστου 1885 εξελέγη Μητροπολίτης Ικονίου και στις 22 Ιουλίου 1887 Μητροπολίτης Βελεγράδων. Στις 5 Φεβρουαρίου 1900 εξελέγη Μητροπολίτης Βιζύης έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Μελιτουπόλεως Ιωακείμ και Αρδαμερίου Σωφρόνιο. Στις 29 Ιανουαρίου 1904 εξελέγη Μητροπολίτης Σωζοαγαθουπόλεως με 9 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Λιτίτσης Νικηφόρο (1 ψήφος) και Μογλενών Ιωαννίκιο (1 ψήφος). Στις 11 Ιουλίου 1917 εξελέγη Μητροπολίτης Κολωνείας. Δεν μετέβη στην Επαρχία του και στις 17 Ιανουαρίου 1919 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Πέραν της Κωνσταντινουπόλεως στις 24 Οκτωβρίου 1924.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 01 Ιουνίου 2018.