Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δρυϊνουπόλεως κυρός Γρηγόριος (1841-1926).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Γιάνναρης ή Προδρόμου γεννήθηκε το 1841 στο Πλωμάρι της Λέσβου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1886. Υπηρέτησε ως Διάκονος στη Μητρόπολη Αδριανουπόλεως και στο Γαλάτσι της Ρουμανίας. Στη συνέχεια υπηρέτησεΠρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Στις 28 Νοεμβρίου 1876 χειροτονήθηκε στη Θεσσαλονίκη Επίσκοπος Καμπανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Κίτρους Νικόλαο, Πολυανής Μελέτιο, Ιερισσού Αμβρόσιο και Αρδαμερίου Κωνσταντίνο. Τον Νοέμβριο του 1878 υπέβαλε την παραίτησή του στην Σύνοδο της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Τον Ιανουάριο του 1879 αναχώρησε για την Κωνσταντινούπολη. Τον Μάιο του 1879 έγινε αποδεκτή η παραίτησή του. Στα τέλη Μαΐου του 1879 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αδριανουπόλεως. Στις αρχές Νοεμβρίου του 1880 τοποθετήθηκε Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως. Στις 14 Νοεμβρίου 1880 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Χαριουπόλεως Γεννάδιο και Μυρέων Αμβρόσιο. Στις 29 Δεκεμβρίου 1885 εξελέγη Μητροπολίτης Τραπεζούντος έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Μαρωνείας Κωνσταντίνο και Βερροίας Προκόπιο. Στις 17 Μαρτίου 1888 εξελέγη Μητροπολίτης Ρόδου με 6 ψήφους (επί συνόλου 9) έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη Σηλυβρίας Γερμανό (1 ψήφος) και τον Αρχιμανδρίτη Φιλάρετο Βαφείδη (2 ψήφοι). Την 1 Ιουνίου 1893 εξελέγη Μητροπολίτης Κορυτσάς έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Στρωμνίτσης Καλλίνικο και τον Επίσκοπο Κίτρους Λεόντιο. Στις 15 Ιουλίου 1893 παύθηκε. Στις 23 Οκτωβρίου 1893 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Λεύκης Λεόντιο και Κλαυδιουπόλεως Αμβρόσιο. Στις 31 Μαΐου 1894 παραιτήθηκε. Στις 4 Ιουνίου 1894 εξελέγη Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως. Στις 22 Μαΐου 1899 παύθηκε και έκτοτε εφησύχαζε αρχικά στον Άγιον Όρος και από το 1901 στην Κωνσταντινούπολη όπου και εκοιμήθη στις 13 Νοεμβρίου 1926.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020.