Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εφέσου κυρός Καλλίνικος (1841-1926).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Καλλίνικος Φωτιάδης γεννήθηκε στις 21 Μαΐου 1841. Καταγόταν από τα Δαρδανέλλια. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1863. Υπηρέτησε ως Διάκονος και Πρεσβύτερος στις Μητροπόλεις Νύσσης και Ξάνθης (1872-1875) κοντά στον Μητροπολίτη Καλλίνικο Θωμάδη. Το 1870 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Το 1873 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και το 1874 διορίστηκε Μέγας Πρωτοσύγκελος του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Στις 12 Νοεμβρίου 1878 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Συνοδικούς Αρχιερείς. Στις 20 Δεκεμβρίου 1884 εξελέγη Μητροπολίτης Δέρκων και στις 8 Μαΐου 1924 Μητροπολίτης Εφέσου. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 16 Ιανουαρίου 1926.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 27 Μαρτίου 2018.