Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκηδόνος κυρός Νικόλαος. (1862-1927).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νικόλαος Σακκόπουλος γεννήθηκε στη Σινώπη του Πόντου το 1862. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1886, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι προς τη πίστει αναγκαία εισίν προς σωτηρίαν και τα αγαθά έργα". Κατά τη διάρκεια των σπουδών του χειροτονήθηκε Διάκονος. Μετά την αποφοίτησή του διορίστηκε Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Σμύρνης. Το 1889 (ή το 1887) χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και διορίστηκε Εφημέριος της Ελληνικής Κοινότητας Κροστάνδης (ή αλλιώς Στεφανουπόλεως, σημερινό Μπρασόφ) της Τρανσυλβανίας. Το 1891 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αμασείας. Στις 23 Φεβρουαρίου 1892 χειροτονήθηκε στη Σαμψούντα (Αμισό) τιτουλάριος Επίσκοπος Αμισού, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αμασείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αμασείας Άνθιμος, συμπαραστατούμενος από από τους Επισκόπους π. Μετρών Νεόφυτο και Λεοντοπόλεως Νεόφυτο. Στις 5 Νοεμβρίου 1893 εξελέγη Επίσκοπος Κίτρους. Στις 16 Απριλίου 1896 εξελέγη παμψηφεί Μητροπολίτης Βοδενών, έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Δισκάτης Ιωαννίκιο και τον Επίσκοπο π. Μυριοφύτου Νικόδημο. Την 1 Μαΐου 1899 εξελέγη Μητροπολίτης Αγκύρας. Στις 19 Οκτωβρίου 1902 εξελέγη Μητροπολίτης Μαρωνείας με 9 ψήφους, έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Παμφίλου Μελισσηνό (3 ψήφοι) και τον Ιερατικό Προϊστάμενο Βλάγκας Αρχιμανδρίτη Αθανάσιο Λάσκαρη. Στις 13 Φεβρουαρίου 1914 εξελέγη Μητροπολίτης Καισαρείας. Διετέλεσε τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου από τον Μάρτιο του 1921 μέχρι τις 25 Νοεμβρίου 1921. Στη συνέχεια διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος του νεοεκλεγέντος Πατριάρχου Μελετίου από τις 25 Νοεμβρίου 1921 μέχρι την άφιξη του τελευταίου στην Κωνσταντινούπολη στις 24 Ιανουαρίου 1922. Επίσης διετέλεσε Προεδρεύων της Ενδημούσης Συνόδου από τις 10 Ιουλίου 1923 μέχρι τις 2 Οκτωβρίου 1923. Στις 22 Φεβρουαρίου 1927 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλκηδόνος. Εκοιμήθη αιφνιδίως στις 17 Μαρτίου 1927.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2018.