Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικομηδείας κυρός Αλέξανδρος. (1851-1928).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Αλέξανδρος Ρηγόπουλος ή Παπαϊωάννου γεννήθηκε στην Αδριανούπολη της Ανατολικής Θράκης το 1851. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1873. Υπηρέτησε αρχικά ως Ιεροκήρυκας στην Αδριανούπολη και από τον Μάρτιο του 1880 ως Ιεροκήρυκας σε διάφορες περιοχές της Μακεδονίας. Τον Νοέμβριο του 1880 διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος στα Βοδενά. Τον Μάιο του 1881 χειροτονήθηκε στη Θεσσαλονίκη τιτουλάριος Επίσκοπος Λιτής, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βοδενών. Στις 5 Φεβρουαρίου 1891 εξελέγη Μητροπολίτης Βάρνης. Ωστόσο δεν μπόρεσε να μεταβεί στην Επαρχία του και την 1 Αυγούστου 1891 εξελέγη Μητροπολίτης Πελαγωνείας. Στις 15 Ιουλίου 1895 εξελέγη Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας. Στις 18 Οκτωβρίου 1903 εξελέγη Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης με 10 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Πρεσπών Άνθιμο (1 ψήφος) και Βερροίας Κωνστάντιο (1 ψήφος). Στις 25 Νοεμβρίου 1910 εξελέγη Μητροπολίτης Νικομηδείας. Μετά την ανταλλαγή των πληθυσμών μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας εγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη όπου και εκοιμήθη στις 27 Ιουνίου 1928.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 11 Απριλίου 2018.