Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου κυρός Φώτιος. (1870-1928).

Ο Φώτιος Παγιώτας γεννήθηκε στη Μάδυτο της Ανατολικής Θράκης το 1870. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης με φροντίδα του θείου του Αρχιμανδρίτου Γαβριήλ, Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Ιβήρων Αγίου Όρους. Αμέσως μετά την αποφοίτησή του χειροτονήθηκε Διάκονος και προσελήφθη στα Πατριαρχεία ως Β΄ Γραμματεύς της Ιεράς Συνόδου. Εν συνεχεία προσελήφθη από τον Μητροπολίτη Σμύρνης Βασίλειο ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Σμύρνης. Στη Σμύρνη υπηρέτησε επίσης ως Καθηγητής της εκεί Ευαγγελικής Σχολής. Την 1 Ιουλίου 1907 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πολυανής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Αλέξανδρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ιερισσού και Αγίου Όρους Παρθένιο και Αρδαμερίου και Γαλατίστης Δωρόθεο. Από το 1913 άρχισε να τιτλοφορείται "Πολυανής και Κιλκισίου". Μετά το 1918 η έδρα της Επισκοπή μεταφέρθηκε από τη Δοϊράνη στο Κιλκίς. Το 1924 η Επισκοπή Πολυανής προήχθη σε Μητρόπολη και ο Επίσκοπος Φώτιος σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Κιλκίς στις 2 Ιουνίου 1928 συνεπεία εγκεφαλικής συμφορήσεως.