Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σινά, Φαράν και Ραϊθώ κυρός Πορφύριος ο Β΄. (1859-1928).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο Πορφύριος Λογοθέτης γεννήθηκε στο χωριό Πλατύ της νήσου Αγίου Ευστρατίου του Βορειοανατολικού Αιγαίου το 1859. Το 1871 μετέβη στην Αίγυπτο και προσελήφθη στην υπηρεσία του Σιναϊτικού Μετοχίου Καΐρου. Αφού αποφοίτησε από την Αμπέτειο Σχολή Καΐρου απεστάλη δαπάναις της Ιεράς Μονής Σινά στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, από την οποία αποφοίτησε το 1882, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί των αιτίων του σχίσματος". Μετά την αποφοίτησή του επέστρεψε στην Ιερά Μονή Σινά. Το 1890 μετέβη στη Γερμανία για ανώτερες σπουδές. Αφού διέμεινε επί μία τετραετία στη Γερμανία μετά το πέρας των σπουδών του διορίστηκε Εφημέριος της Ελληνικής ενορίας Παρισίων. Στις 17 Οκτωβρίου 1904 χειροτονήθηκε στα Ιεροσόλυμα Αρχιεπίσκοπος Σινά. Την 1 Ιουλίου 1926 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στην Αλεξάνδρεια όπου και εκοιμήθη στις 3 Απριλίου 1928.