Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πάφου κυρός Ιάκωβος. (1872-1929).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Ιάκωβος Αντζουλάτος γεννήθηκε στην Πάτμο στις 2 Μαρτίου 1872. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1899. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στην Πάτμο. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1899 και Πρεσβύτερος το 1900. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Κωνσταντινούπολη και στην Αίγυπτο (1901-1910). Το 1906 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη στο Κάιρο. Στις 7 Μαρτίου 1910 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Ιωάννου Λευκωσίας Μητροπολίτης Πάφου. Το 1916 διετέλεσε τοποτηρητής του Αρχιεπισκοπικού Θρόνου. Εκοιμήθη στις 25 Δεκεμβρίου 1929.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 31 Μαρτίου 2018.