Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπόδβης κυρός Ιωάννης. (1874-1929).
(Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μαργκισβίλι γεννήθηκε στην Γκόρη στις 22 Ιουλίου 1874. Στις 28 Οκτωβρίου 1900 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 1901 από τον Επίσκοπο Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 6 Αυγούστου 1904 από τον Επίσκοπο Γκούριας και Μινγκρέλης Δημήτριο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Τιφλίδας το 1906 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1914. Το ίδιο έτος επέστρεψε στη Γεωργία και διορίστηκε Καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Κουταΐσης. Στις 29 Αυγούστου 1915 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Οκτωβρίου 1921 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Αμβρόσιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κουταΐδος Γαενάτης Ναζάριο και τον Επίσκοπο Αλαβέρδης Πύρρο. Στις 17 Δεκεμβρίου 1923 προήχθη σε Μητροπολίτη. Την 1 Φεβρουαρίου 1925 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Διέμενε στην Τιφλίδα και κατόπιν του ανατέθηκε προσωρινά η διοίκηση της Επισκοπής Αλαβέρδης. Ωστόσο η υγεία του επιδεινώθηκε και δεν μπόρεσε να ασκήσει τα καθήκοντά του. Στις 3 Νοεμβρίου 1926 εξελέγη Μητροπολίτης Βατούμης. Στις 3 Μαρτίου 1927 παύθηκε και μετέβη για ένα διάστημα στη Ρωσία. Στις 20 Οκτωβρίου 1928 εξελέγη Μητροπολίτης Μπόδβης. Εκοιμήθη στην Τιφλίδα στις 13 Νοεμβρίου 1929.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 31 Μαρτίου 2018.