Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Μοσχονησίων κυρός Φώτιος. (1871-1930).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μαρινάκης γεννήθηκε στην Κρήνη ή τα Αλάτσατα της Μικράς Ασίας το 1871. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1892, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι ο Θεός ουκ έστιν αίτιος του κακού". Στις 29 Αυγούστου 1907 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καμπανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Αλέξανδρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βοδενών Στέφανο και τον Επίσκοπο Πολυανής Φώτιο. Την 1 Οκτωβρίου 1912 παραιτήθηκε και διέμενε στη Σμύρνη. Στις 30 Απριλίου 1913 εξελέγη Επίσκοπος Μοσχονησίων. Το 1922 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στο Άγιον Όρος. Από το 1924 μέχρι το 1925 διετέλεσε Διευθυντής της Αθωνιάδας Σχολής. Εκοιμήθη στις Καρυές του Αγίου Όρους την 1 Οκτωβρίου 1930.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 21 Αυγούστου 2018.