Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ικαρίας κυρός Νεόφυτος. (1862-1931).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Νεόφυτος Κοτζαμανίδης γεννήθηκε στα Αλάτσατα της Μικράς Ασίας τον Σεπτέμβριο του 1862. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1887, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ψευδώς η εν Φλωρεντία Σύνοδος καλείται Οικουμενική". Τον Ιούλιο του 1889 διορίστηκε ως Αρχιδιάκονος και Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Σμύρνης. Στις 11 Σεπτεμβρίου 1897 εξελέγη Επίσκοπος Μοσχονησίων έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Μελέτιο Γεωργιάδη, Διευθυντή της Ιερατικής Σχολής Ιωαννίνων και Καλλίνικο Διλβέη, Πρωτοσύγκελο της Μητροπόλεως Ηρακλείας. Στις 24 Σεπτεμβρίου 1897 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Σμύρνης Βασίλειο στον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής Σμύρνης. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1897 χειροτονήθηκε στον ίδιο Ναό Επίσκοπος Μοσχονησίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σμύρνης Βασίλειος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Λεόντιο, τον Αρχιεπίσκοπο Σιναίου Πορφύριο και τον Επίσκοπο Χριστουπόλεως Κύριλλο. Στις 27 Απριλίου 1906 εξελέγη Μητροπολίτης Βάρνης έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Παμφίλου Μελισσηνό και Ναζιανζού Γερμανό. Τον Ιούνιο του ίδιου έτους αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη Μητρόπολή του αφού προηγουμένως λιθοβολήθηκε από τους Βουλγάρους. Έκτοτε διέμενε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 30 Μαΐου 1909 εξελέγη Μητροπολίτης Παραμυθίας. Στις 9 Οκτωβρίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης Σουφλίου και στις 20 Νοεμβρίου 1926 Μητροπολίτης Ικαρίας. Εκοιμήθη στις 21 Ιανουαρίου 1931.