Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1932

Ημερολόγιο συμβάντων

Θ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χρυσόστομος ο Α΄. 25-02-1923.
Έδρα Αθήνα.

Ι. Παλαιά Ελλάδα

α) Μητροπολίτες στη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Φθιώτιδος Αμβρόσιος. 05-06-1911. (Εκλογή 06-09-1932, από Ναυπακτίας).
    Έδρα Λαμία.

  2. Ο Θηβών και Λεβαδείας Συνέσιος. 20-05-1912.
    Έδρα Λιβαδειά.

  3. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κωνσταντίνος. 21-12-1922.
    Έδρα Μεσολόγγι.
    Σημείωση: Μετά τη μετάθεση του Μητροπολίτου Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Αμβροσίου στην Ι.Μ. Φθιώτιδος καταργήθηκε στις 12-10-1932 η Ι.Μ. Ναυπακτίας και Ευρυτανίας και προσαρτήθηκε η μεν Ναυπακτία στην Ι.Μ. Φωκίδος, ένα τμήμα της Ευρυτανίας στην Ι.Μ. Αιτωλίας και ένα άλλο τμήμα της Ευρυτανίας στην Ι.Μ. Φαναρίου και Θεσσαλιώτιδος και η περιοχή των Κτημενίων στην Ι.Μ. Φθιώτιδος.

  4. Ο Χαλκίδος Γρηγόριος. 21-12-1922.
    Έδρα Χαλκίδα.

  5. Ο Καρυστίας Παντελεήμων. 24-12-1922.
    Έδρα Κύμη.

  6. Ο Φωκίδος Ιωακείμ. 28-06-1923.
    Έδρα Άμφισσα.

β) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Λαρίσης Αρσένιος. 12-08-1901.
    Έδρα Λάρισα.

  2. Ο Δημητριάδος Γερμανός. 10-08-1907.
    Έδρα Βόλος.

  3. Ο Άρτης Σπυρίδων. 23-05-1912.
    Έδρα Άρτα.

  4. Ο Τρίκκης και Σταγών Πολύκαρπος. 12-10-1914.
    Έδρα Τρίκαλα.

  5. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Ιεζεκιήλ. 01-11-1924.
    Έδρα Καρδίτσα.
    Σημείωση: To 1932 η Ι.Μ. Φαναρίου και Θεσσαλιώτιδος μετωνομάστηκε σε "Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων".

γ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Μεσσηνίας Μελέτιος. 09-07-1904.
    Έδρα Καλαμάτα.

  2. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Γερμανός. 12-10-1906.
    Έδρα Τρίπολη.

  3. Ο Πατρών Αντώνιος. 29-12-1906.
    Έδρα Πάτρα.

  4. Ο Σπάρτης Γερμανός. 16-07-1907.
    Έδρα Σπάρτη.

  5. Ο Γυθείου και Οιτύλου Διονύσιος. 21-12-1914.
    Έδρα Γύθειο.

  6. Ο Αργολίδος Ιερόθεος. 06-02-1919.
    Έδρα Ναύπλιο.

  7. Ο Κορινθίας Δαμασκηνός. 20-12-1922.
    Έδρα Κόρινθος.

  8. Ο Κυθήρων Δωρόθεος. 20-12-1922.
    Έδρα Κύθηρα.

  9. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Ανδρέας. 22-12-1922.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  10. Ο Ηλείας Αντώνιος. 24-12-1922.
    Έδρα Πύργος.

  11. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Πολύκαρπος. 09-04-1923.
    Έδρα Δημητσάνα.

  12. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Θεόκλητος. 01-11-1924.
    Έδρα θερινή Καλάβρυτα, χειμερινή Αίγιο.

δ) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 20-11-1894.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  2. Ο Κεφαλληνίας Δαμασκηνός. 09-07-1901.
    Έδρα Αργοστόλι.

  3. Ο Κερκύρας και Παξών Αλέξανδρος. 27-10-1907.
    Έδρα Κέρκυρα.

  4. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Δημήτριος. 08-08-1926.
    Έδρα Λευκάδα.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας και Σπετσών Προκόπιος. 19-05-1912.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Παροναξίας Ιερόθεος. 24-07-1914.
    Έδρα Νάξος.

  3. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου και Κέας Φιλάρετος. 21-06-1923.
    Έδρα Ερμούπολη.

  4. Ο Θήρας Άνθιμος. 01-11-1924.
    Έδρα Θήρα.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Φαναρίου και Θεσσαλιώτιδος Ευθύμιος. 09-07-1901.

  2. Ο π. Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Τιμόθεος. 22-05-1912.

  3. Ο π. Φθιώτιδος Ιάκωβος. 25-07-1914. (Παραίτηση 06-09-1932).

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  2. Ο Κίτρους Παρθένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 22-02-1904.
    Έδρα Κατερίνη.

  3. Ο Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 09-10-1905.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.
    Σημείωση: Μετά την παραίτηση του Μητροπολίτου Λαγκαδά Γερμανού η Ι.Μ. Λαγκαδά προσαρτήθηκε στην Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

  4. Ο Εδέσσης και Πέλλης Κωνστάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 08-08-1910.
    Έδρα Έδεσσα.
    Σημείωση: Μετά τη μετάθεση του Μητροπολίτου Πέλλης Βασιλείου στην Ι.Μ. Φλωρίνης το τμήμα Γιαννιτσών της Ι.Μ. Πέλλης προσαρτήθηκε στις Ι.Μ. Εδέσσης και το τμήμα Γουμενίσσης στην Ι.Μ. Πολυανής.

  5. Ο Βερροίας και Ναούσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-04-1911.
    Έδρα Βέρροια.

  6. Ο Ιερισσού και Αγίου Όρους Σωκράτης, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 06-11-1911.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  7. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-02-1922.
    Έδρα Κιλκίς.
    Σημείωση: Μετά τη μετάθεση του Μητροπολίτου Πέλλης Βασιλείου στην Ι.Μ. Φλωρίνης το τμήμα Γιαννιτσών της Ι.Μ. Πέλλης προσαρτήθηκε στις Ι.Μ. Εδέσσης και το τμήμα Γουμενίσσης στην Ι.Μ. Πολυανής.

  8. Ο Αρδαμερίου Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 08-10-1924.
    Έδρα Γαλάτιστα Χαλκιδικής.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Ζιχνών Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 08-07-1910.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  2. Ο Φιλίππων και Νεαπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  3. Ο Νιγρίτης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 19-06-1911.
    Έδρα Νιγρίτα Σερρών.

  4. Ο Σερρών Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.

  5. Ο Δράμας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 19-08-1914.
    Έδρα Δράμα.

  6. Ο Νευροκοπίου Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-12-1916.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι Δράμας.

  7. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Ελευθερούπολη.

  8. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Πτολεμαΐδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 10-07-1911.
    Έδρα Πτολεμαΐδα.

  2. Ο Σισανίου και Σιατίστης Διόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-02-1912.
    Έδρα Σιάτιστα.

  3. Ο Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 04-05-1914.
    Έδρα Κοζάνη.

  4. Ο Γρεβενών Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 25-03-1918.
    Έδρα Γρεβενά.

  5. Ο Φλωρίνης  Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926. (Εκλογή Οκτώβριος 1932, από Πέλλης).
    Έδρα Φλώρινα.

  6. Ο Καστορίας, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σισανίου Διόδωρος.
    Έδρα Καστοριά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Ξάνθης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 16-05-1899.
    Έδρα Ξάνθη.

  2. Ο Μαρωνείας και Θάσου Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 25-11-1899.
    Έδρα Κομοτηνή.
    Σημείωση: Μετά τη μετάθεση του Μητροπολίτου Θάσου Γεωργίου στην Ι.Μ. Παραμυθίας η Ι.Μ. Θάσου προσαρτήθηκε στην Ι.Μ. Μαρωνείας.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-08-1901.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Διδυμοτείχου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  5. Ο Σουφλίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Σουφλί.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Δρυϊνουπόλεως και Πωγωνιανής Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 14-02-1893.
    Έδρα Δελβινάκι.

  2. Ο Ιωαννίνων Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 16-07-1906.
    Έδρα Ιωάννινα.
    Σημείωση: Στις 05-02-1932 αποσπάστηκε από την Ι.Μ. Γρεβενών και προσαρτήθηκε στην Ι.Μ. Ιωαννίνων η κατά τον Νοέμβριο του 1929 καταργηθείσα και προσαρτηθείσα στη Μητρόπολη Γρεβενών Μητρόπολη Μετσόβου.

  3. Ο Βελλάς και Κονίτσης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 29-11-1909.
    Έδρα Κόνιτσα.

  4. Ο Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
    Έδρα Ελασσώνα.

  5. Ο Παραμυθίας και Φιλιατών Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 20-02-1922. (Εκλογή 06-09-1932, από Θάσου).
    Έδρα Παραμυθιά.

  6. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Λευκάδος Δημήτριος.
    Έδρα Πρέβεζα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Χίου Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 06-06-1894.
    Έδρα Χίος.

  2. Ο Λήμνου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 31-03-1902.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  3. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  4. Ο Πλωμαρίου Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 14-09-1908.
    Έδρα Πλωμάρι Λέσβου.

  5. Ο Καρδαμύλων Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 10-07-1911.
    Έδρα Καρδάμυλα Χίου.

  6. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  7. Ο Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ιωνοπόλεως Γρηγόριος. 18-04-1926.
    Βοηθός της Ι.Μ. Χίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ιωακείμ. 24-07-1894.

  2. Ο π. Λαγκαδά Γερμανός. 02-03-1903. (Παραίτηση Οκτώβριος 1932).

  3. Ο π. Φλωρίνης Χρυσόστομος. 06-08-1908. (Παραίτηση Οκτώβριος 1932).

  4. Ο π. Παραμυθίας και Φιλιατών Αθηναγόρας. 20-09-1925. (Παραίτηση 06-09-1932).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Ιουνίου 2018.