Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Μητροπολίτης Τιφλίδος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας
κυρός Χριστοφόρος ο Γ΄. (1873-1932).
(Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Χριστοφόρος Μουρμάνοβιτς Τσιτσκισβίλι γεννήθηκε στο χωριό Βερβιτσκάλα της Κομητείας Σοραπάνης του Κυβερνείου Κουταΐδος στις 27 Μαρτίου 1873. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Τιφλίδας το 1895 και χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 5 Μαρτίου 1922 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγκλίσης. Στις 13 Ιουνίου 1922 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης. Στις 12 Ιανουαρίου 1923 μετά τη σύλληψη του Πατριάρχη Γεωργίας Αμβροσίου του ανατέθηκε από τις Πολιτικές Αρχές η διοίκηση της Εκκλησίας της Γεωργίας μέχρι το 1925 χρονιά κατά την οποία αποφυλακίστηκε ο Πατριάρχης Αμβρόσιος. Στις 7 Απριλίου 1925 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Σουχούμης και Αβχαζίας. Το 1926 ανέλαβε τη διοίκηση της Εκκλησίας της Γεωργίας ως Πρόεδρος της Προσωρινής Διοίκησης της Εκκλησίας της Γεωργίας. Ο Πατριάρχης Αμβρόσιος διατηρούσε τον τίτλο του αλλά την ουσιαστική διοίκηση ασκούσε ο Μητροπολίτης Χριστοφόρος. Στις 29 Μαρτίου 1927 ανέλαβε τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου και στις 21 Ιουνίου 1927 εξελέγη Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας. Το 1928 εισήγαγε το Γρηγοριανό Ημερολόγιο στην Εκκλησία της Γεωργίας, το οποίο όμως δεν έγινε αποδεκτό από τον λαό και λίγους μήνες μετά η απόφαση ανακλήθηκε. Εκοιμήθη στην Τιφλίδα στις 10 Ιανουαρίου 1932.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.