Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τραχείας κυρός Αλέξανδρος. (1871-1933).

Ο Αλέξανδρος Ζώτος γεννήθηκε στην Αδριανούπολη το 1871. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1896. Μετά την αποφοίτησή του νυμφεύθηκε και εν συνεχεία χειροτονήθηκε Διάκονος. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 1905. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Λύκειο του Πέραν και στο Ζάππειο Παρθεναγωγείο ενώ παράλληλα ασκούσε καθήκοντα Εφημερίου του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου των Χίων Γαλατά. Μετέβη για περαιτέρω σπουδές στο Μόναχο όπου αναγορεύθηκε διδάκτορας της Φιλοσοφίας του εκεί Πανεπιστημίου. Παράλληλα υπηρέτησε ως Εφημέριος των Κοινοτήτων Μονάχου και Βερολίνου. Το 1920 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και διορίστηκε Σχολάρχης της Μεγάλης του Γένους Σχολής. Ύστερα από λίγο καιρό χήρεψε. Το 1925 διορίστηκε Αρχειοφύλακας των Πατριαρχείων. Στις 6 Ιανουαρίου 1928 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τραχείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ρόδου. Ωστόσο δεν μπόρεσε να μεταβεί στη Ρόδο και παρέμεινε στα Πατριαρχεία ως Αρχειοφύλακας. Το ίδιο έτος διορίστηκε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Βαρσοβίας. Παρέμεινε στην Πολωνία μέχρι το 1931 εκτελώντας παράλληλα και χρέη Αποκρισαρίου του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Τον Δεκέμβριο του 1931 διορίστηκε Σχολάρχης της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης. Δεν μπόρεσε όμως να ασκήσει τα καθήκοντά του και τον Μάρτιο του 1932 τοποθετήθηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Εκοιμήθη στη Χάλκη των Πριγκηποννήσων όπου είχε αποσυρθεί λόγω ασθενείας στις 6 Ιουλίου 1933.