Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βορείου Αμερικής και Καναδά κυρός Απολλινάριος. (1874-1933).
(Πατριαρχείο Σερβίας-ΡΟΕΥ).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βασίλιεβιτς Κοσέβοη γεννήθηκε στο χωριό Βάλοκ του Κυβερνείου Πολτάβας στις 16 Οκτωβρίου 1874. Το 1898 κατά τη διάρκεια των σπουδών του στη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1905. Στις 15 Μαΐου 1911 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Οκτωβρίου 1917 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Ρίλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Κούρσκ. Στις 11 Ιουνίου 1919 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπελγορόδου, Βικάριος επίσης της Επισκοπής Κούρσκ. Τον Φεβρουάριο του 1920 μετανάστευσε στη Σερβία. Τον Απρίλιο του 1922 εστάλη από την Ανώτατη Διοίκηση της Ρωσικής Εκκλησίας στα Ιεροσόλυμα για διευθέτηση των θεμάτων της εκεί Πνευματικής Αποστολής. Τον Φεβρουάριο του 1923 μετανάστευσε στις Η.Π.Α. Στις 10 Φεβρουαρίου 1924 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ουΐνιπεκ, Βικάριος της Επισκοπής Βορείου Αμερικής. Στις 14 Δεκεμβρίου 1924 εξελέγη Επίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου. Το 1927 ήρθε σε ευθεία σύγκρουση με τον Μητροπολίτη Πλάτωνα της Μετροπόλια, του οποίο τη δικαιοδοσία δεν αναγνώρισε. Τότε η Σύνοδος του Καρλοβικίου ίδρυσε δική της δικαιοδοσία στη Βόρειο Αμερική και στις 5 Σεπτεμβρίου 1927 εξέλεξε τον Απολλινάριο Επίσκοπο Βορείου Αμερικής και Καναδά. Στις 14 Μαΐου 1929 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στη Νέα Υόρκη στις 19 Ιουνίου 1933.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.