Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βόσνης κυρός Ευγένιος. (1858-1933).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μανουήλ Λέτιτσα γεννήθηκε στο Πλάσκι της Κροατίας το 1858. Σπούδασε Νομική στη Βιέννη, το Γκράτζ και το Ζάγκρεμπ. Εργάστηκε ως Νομικός από το 1884 μέχρι το 1892. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιουλίου 1895 από τον "Πατριάρχη" (Μητροπολίτη Καρλοβικίου) Γεώργιο. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Επισκοπής Τιμισοάρας. Στις 18 Απριλίου 1898 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Βουδιμίου Λουκιανό. Στις 13 Ιουλίου 1900 εξελέγη Μητροπολίτης Βανιαλούκας έχοντας συνυποψηφίους τον Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Χάλκης Αρχιμανδρίτη Ειρηναίο και τον Προϊστάμενο της Ορθοδόξου Κοινότητος Βιέννης Αρχιμανδρίτη Σεραφείμ Ζερλέντη. Στις 24 Ιουλίου 1900 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Δεκεμβρίου 1900 χειροτονήθηκε στην Μπανιαλούκα Μητροπολίτης Βανιαλούκας και Βιχάτσης (υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο). Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βόσνης Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Σεραφείμ και Σβορνικίου και Τούζλας Γρηγόριο. Στις 29 Νοεμβρίου 1907 εξελέγη από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου Μητροπολίτης Βόσνης (Δαμπροβοσνίας). Το 1919 εντάχθηκε στον κλήρο της Εκκλησίας της Σερβίας. Τον Νοέμβριο του 1920 παραιτήθηκε και αποσύρθηκε στο Μοναστήρι του Βρντνικ (στη Βοϊβοντίνα). Εκοιμήθη στη Σούνια της Κροατίας στις 3 Οκτωβρίου 1933.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.