Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μστιόρας κυρός Ιώβ. (1883-1933).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Φλέγων Ιβάνοβιτς Ρογκόζιν γεννήθηκε στο χωριό Τσερβλέναγια του Κυβερνείου Τέρεκ (Βλαδικαυκάσου) το 1883. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1909. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Στις 27 Αυγούστου 1913 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Μαΐου 1920 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου. Στις 19 Ιουλίου 1922 παύθηκε. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1923 εξελέγη Επίσκοπος Μπακού και Κασπίας. Ωστόσο δεν μετέβη στην Επισκοπή και στις 6 Οκτωβρίου 1923 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας. Στις 13 Νοεμβρίου 1923 εξελέγη Επίσκοπος Πιατιγκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Σταυρουπόλεως. Στις 27 Νοεμβρίου 1925 παύθηκε. Το 1926 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ούστ Μετβετίτσκαγιας, Βικάριος της Επισκοπής Ντον. Το 1927 συνελήφθη και παύθηκε. Το 1927 καταδικάστηκε σε τριετή φυλάκιση στις φυλακές Σολόβκι. Μετά από οκτώ μήνες αποφυλακίστηκε ύστερα από αναθεώρηση της υπόθεσης. Στα τέλη του 1927 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μστιόρας, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Ανέλαβε τη διοίκηση των Εντινοβέριε (πρώην Παλαιοπίστων) ενοριών. Στις 17 Φεβρουαρίου 1930 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό στη Βόρεια Επικράτεια. Εκοιμήθη στις 20 Απριλίου 1933 στην εξορία.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.