Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμφιπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (1854-1933).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος γεννήθηκε το 1854. Ήταν έγγαμος ιερέας και Εφημέριος του χωριού Ταξιάρχης στα Ανατολικά της Καισαρείας (σήμερα προάστιό της). Μετά τη χηρεία του διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ταξιαρχών στον ίδιο οικισμό. Στις 13 Ιανουαρίου 1923 υπό την πίεση του Κεμαλικού καθεστώτος χειροτονήθηκε στην Καισάρεια Μητροπολίτης Αγκύρας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ικονίου Προκόπιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πατάρων Μελέτιο και Σεβαστείας Γερβάσιο. Στις 10 Ιανουαρίου 1925 αναγνωρίστηκε η χειροτονία του από το Πατριαρχείο και του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επισκόπου Αμφιπόλεως. Εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 1933.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Απριλίου 2018.