Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Χαρκόβου και Αχτύρκας κυρός Ναθαναήλ. (1888-1933).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ζαχάριεβιτς Τροΐτσκη γεννήθηκε στις 30 Οκτωβρίου 1864 στην περιοχή του Ντον. Στις 17 Απριλίου 1888 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 16 Νοεμβρίου 1896 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1897. Το ίδιο έτος έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Φεβρουαρίου 1904 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κοζλώβου, Βικάριος της Επισκοπής Ταμπώβου. Στις 31 Οκτωβρίου 1908 εξελέγη Επίσκοπος Ουφάς και Μενζελίνσκ και στις 17 Απριλίου 1912 Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Στις 7 Απριλίου 1919 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1921 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Αχτύρκας. Το 1924 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 1927 συνταξιοδοτήθηκε. Εκοιμήθη στις 7 Απριλίου 1933.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.