Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως και Καυκάσου κυρός Σεραφείμ. (1860-1933).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Μιχαήλοβιτς Μεσεργιακώφ γεννήθηκε στο χωριό Χλίστοβκα της Κομητείας Κρασνοσλομπόδσκ του Κυβερνείου Πένζας στις 18 Μαρτίου 1860. Στις 13 Οκτωβρίου 1884 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1884 και Πρεσβύτερος στις 8 Μαΐου 1885. Το 1885 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως. Το 1890 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου της Σαμάρας.  Το 1893 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Τιφλίδας. Στις 23 Αυγούστου 1898 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Οστρόγκ, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Στις 4 Ιουνίου 1902 εξελέγη Επίσκοπος Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ. Στις 25 Ιουλίου 1911 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιρκούτσκ και Βερχολένσκ. Στις 11 Δεκεμβρίου 1915 συνταξιοδοτήθηκε. Τον Ιούνιο του 1922 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς αλλά στις 16 Ιουλίου 1922 προσχώρησε στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας". Στο σχίσμα ευρισκόμενος τοποθετήθηκε Μητροπολίτης Μογιλιέβου και στις αρχές του 1924 Μητροπολίτης Κάτω Νοβγορόδου. Στις 11 Σεπτεμβρίου 1924 επέστρεψε στην κανονική Εκκλησία. Το 1925 καταδικάστηκε σε διετή φυλάκιση στο στρατόπεδο Σολόβκι στη Λευκή Θάλασσα. Στις 29 Ιουνίου 1927 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ταμπώβου και στις 28 Ιανουαρίου 1928 Αρχιεπίσκοπος Σταυρουπόλεως. Στις 19 Απριλίου 1932 προήχθη σε Μητροπολίτη. Τον Ιανουάριο του 1933 συνελήφθη και στις 2 Απριλίου 1933 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στο Ρόστοβο παρά τω Ντον στις 7 Μαΐου 1933.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.