Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κουμπάν και Μαύρης Θαλάσσης κυρός Θεόφιλος. (1886-1933).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γαβριήλ Σεργκέγεβιτς Μπογκογιαβλένσκη γεννήθηκε στις 25 Μαρτίου 1886. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1911. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Στις 18 Οκτωβρίου 1914 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Μαρτίου 1920 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νέου Τορζόκ, Βικάριος της Επισκοπής Τβερ. Το 1927 εξελέγη Επίσκοπος Κουμπάν και Μαύρης Θαλάσσης. Το 1931 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Τον Ιανουάριο του 1933 συνελήφθη. Εκτελέστηκε στο Κρασνοδάρ τον Μάιο του 1933.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.