Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εφέσου κυρός Αγαθάγγελος. (1864-1935).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Στυλιανός Κωνσταντινίδης ή Μάγνης γεννήθηκε στη Μαγνησία της Μικράς Ασίας στις 27 Δεκεμβρίου 1864. Υπήρξε ανεψιός και πνευματικό ανάστημα του Μητροπολίτου Εφέσου Αγαθαγγέλου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1886, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι η μόνη αληθής του Χριστού Εκκλησία είναι η Ορθόδοξος Ανατολική". Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Εφέσου (1886-1891). Στη συνέχεια σπούδασε Νομική στο Βερολίνο και στο Παρίσι. Το 1896 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη, χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και διορίστηκε Καθηγητής της Νομικής στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Στις 2 Οκτωβρίου 1901 εξελέγη Μητροπολίτης Γρεβενών με 11 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Συνάδων Ευγένιο και Αριστείας Ιερόθεο (1 ψήφος). Στις 7 Οκτωβρίου 1901 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Γρεβενών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης Δωρόθεος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λέρου και Καλύμνου Ιωάννη και Σταυρουπόλεως Απόστολο. Στις 13 Μαρτίου 1910 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας και στις 25 Οκτωβρίου 1922 Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας. Στις 20 Μαρτίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Πριγκηποννήσων και στις 2 Απριλίου 1927 Μητροπολίτης Χαλκηδόνος. Στις 28 Ιουνίου 1932 εξελέγη Μητροπολίτης Εφέσου. Εκοιμήθη στις 16 Αυγούστου 1935.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2018.