Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βατούμης και Σεμοκμέδης κυρός Δαυΐδ. (1872-1935).
(Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ευθύμιος Οκροπίροβιτς Κατσαχίτζε γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου 1872. Στις 25 Οκτωβρίου 1897 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1897 και Πρεσβύτερος στις 8 Μαΐου 1898. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1899. Στις 14 Μαΐου 1905 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Νοεμβρίου 1907 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αλαβέρδης, Βικάριος της Εξαρχίας Γεωργίας. Στις 17 Απριλίου 1912 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Πιατιγκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδικαυκάσου και στις 14 Φεβρουαρίου 1914 Επίσκοπος Βιννίτσης, Βικάριος της Επισκοπής Ποδόλσκ (Κάμενετς Ποδόλσκ). Το 1917 εντάχθηκε στην Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Γεωργίας και στις 17 Σεπτεμβρίου 1917 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης. Στις 23 Νοεμβρίου 1921 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσκονδίδης και στις 29 Απριλίου 1922 εξελέγη Επίσκοπος Τσκονδίδης. Στις 9 Μαρτίου 1924 εξελέγη Επαρχιούχος Επίσκοπος Αλαβέρδης. Την 1 Νοεμβρίου 1924 εξελέγη Επίσκοπος Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 3 Νοεμβρίου 1926 εξελέγη Επίσκοπος Ατσκούρης και ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Ουρμπνίσης. Στις 3 Ιανουαρίου 1927 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 6 Ιουνίου 1930 εξελέγη Μητροπολίτης Βατούμης και Σεμοκμέδης. Εκοιμήθη αιφνιδίως στην Κουταΐση στις 19 Μαρτίου 1935.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.