Ο πρώην Επίσκοπος Σιλίστρας κυρός Γαλακτίων. (1883-1959).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο Γαλακτίων Κόρντουν γεννήθηκε στο χωριό Μπρεχουϊέστι (Brehuiești) της Κομητείας Βοτοσιανίων στις 30 Αυγούστου 1883. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αγίας Πετρουπόλεως και πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Τσερνοβικίου. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό του Βουκουρεστίου. Στις 31 Μαρτίου 1935 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κραϊόβης, Βικάριος της Επισκοπής Ριμνίκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Επίσκοπος Ριμνίκου Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τόμιδος Γερόντιο και Αμερικής Πολύκαρπο. Στις 28 Οκτωβρίου 1938 εξελέγη Επίσκοπος Σιλίστρας, Βικάριος της Επισκοπής Τόμιδος. Την 1 Ιανουαρίου 1949 παύθηκε. Στις 5 Απριλίου 1955 προσχώρησε στο Παλαιό Ημερολόγιο και ανακηρύχθηκε Ηγέτης των Παλαιοημερολογιτών της Ρουμανίας. Στις 14 Απριλίου 1955 καθαιρέθηκε. Προέβη σε χειροτονίες Παλαιοημερολογιτών Επισκόπων. Εκοιμήθη στην Παλαιοημερολογίτικη Μονή Σλατιοάρα (στην Κομητεία Σουτσεάβας) στις 8 Ιουλίου 1959.