Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μοζάισκ κυρός Δημήτριος. (1865-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Ντομπροσέρντωφ γεννήθηκε στο χωριό Παχότνη Ουγκόλ του Κυβερνείου Ταμπώβου στις 22 Ιανουαρίου 1865. Στις 6 Μαΐου 1889 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1898. Το 1908 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Μαΐου 1914 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μόσχας και Κολόμνας Μακάριος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τβερ Αλέξιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Τρύφωνα, Σερπουχώβου Αναστάσιο, Βερεγίας Μόδεστο και Αρχαγγέλου Ναθαναήλ. Στις 15 Ιανουαρίου 1918 παύθηκε. Στις 13 Απριλίου 1923 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως. Τον Ιούνιο του 1923 εξελέγη Επίσκοπος Μπακού και Κασπίας. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1923 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Κοζλώβου, Βικάριος της Επισκοπής Ταμπώβου. Τον Δεκέμβριο του 1925 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπο Ντον. Δεν μετέβη στην Επισκοπή του και το 1926 παύθηκε. Το 1927 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πιατιγκόρσκ. Στις 31 Δεκεμβρίου 1928 παύθηκε. Στις 13 Δεκεμβρίου 1929 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Στις 26 Μαΐου 1932 παύθηκε. Στις 27 Ιουνίου 1932 εξελέγη και πάλι Αρχιεπίσκοπος Πιατιγκόρσκ αλλά παύθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1932. Στις 16 Ιουνίου 1933 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 5 Απριλίου 1934 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τον Σεπτέμβριο του 1937 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στη Μόσχα στις 21 Οκτωβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.