Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας κυρός Κωνσταντίνος. (1864-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Γρηγόριεβιτς Ντιακώφ γεννήθηκε στις 19 Μαΐου 1864 στο χωριό Σταράγια Μποντόλαγκα του Κυβερνείου Χαρκόβου. Στις 23 Οκτωβρίου 1891 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1924 εκάρη μοναχός. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1924 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουμύ, Βικάριος της Επισκοπής Χαρκόβου. Στις 12 Νοεμβρίου 1927 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Αχτύρκας. Στις 21 Οκτωβρίου 1932 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 9 Ιουλίου 1934 μετά τη μεταφορά της πρωτεύουσας της Σοβιετικής Ουκρανίας από το Χάρκοβο στο Κίεβο εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας. Τον Οκτώβριο του 1937 συνελήφθη. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 10 Νοεμβρίου 1937 κατά τη διάρκεια των ανακρίσεων.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.