Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά κυρός Κυπριανός. (1876-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Στανισλάβοβιτς Κομαρόβσκη γεννήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1876 στη Σαμαρκάνδη του Ουζμπεκιστάν. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1898. Στις 6 Δεκεμβρίου 1898 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1898 και Πρεσβύτερος την 1 Οκτωβρίου 1899. Στις 4 Δεκεμβρίου 1911 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σεμιμπαλαντίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Όμσκ. Το 1922 προσχώρησε στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας". Το 1923 επέστρεψε στην κανονική Εκκλησία. Το ίδιο έτος καταδικάστηκε σε διετή φυλάκιση σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Το 1925 αποφυλακίστηκε και εξορίστηκε στο Βλαδιβοστόκ. Στις 26 Νοεμβρίου 1925 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας. Το 1927 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1927 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Νιζνεουντίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ιρκούτσκ. Στις 7 Μαΐου 1929 παύθηκε. Στις 23 Οκτωβρίου 1932 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ζλατούστ, Βικάριος της Επισκοπής Ουφάς. Τον Αύγουστο του 1933 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιζέβου και Ζλατούστ. Στις 11 Ιουνίου 1934 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιάτκας και Σλομποδά. Στις 27 Δεκεμβρίου 1934 ονομάστηκε "Κυρόβου και Σλομποδά". Τον Αύγουστο του 1937 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στο Κυρώβ στις 11 Σεπτεμβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.