Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Σταυρουπόλεως και Κουμπάν κυρός Λέων. (1888-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Βσεβολόντοβιτς Τσερεπάνωφ γεννήθηκε στο χωριό Πολέβσκοη Ζαβόντ της Κομητείας Αικατερινβούργου του Κυβερνείου Πέρμης στις 5 Αυγούστου 1888. Τον Ιούνιο του 1919 νυμφεύθηκε και στις 10 Ιουλίου 1910 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 15 Ιουλίου 1910 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Πέρμης. Το 1918 χήρεψε και εκάρη μοναχός. Στις 26 Ιανουαρίου 1923 χειροτονήθηκε στην Ούφα Επίσκοπος Νίζνι Ταγκίλ, Βικάριος της Επισκοπής Αικατερινβούργου. Στα τέλη του 1923 καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό στην πόλη Χίβα του Ουζμπεκιστάν και σε άλλες πόλεις της Κεντρικής Ασίας. Το 1926 εγκαταστάθηκε στο Καζάν. Τον Σεπτέμβριο του 1927 εξελέγη Επίσκοπος Άλμα Άτα και Τουρκεστάν. Τον Ιούλιο του 1929 συνελήφθη και στις 29 Αυγούστου 1929 παύθηκε. Καταδικάστηκε σε τριετή φυλάκιση σε στρατόπεδο συγκέντρωσης και μεταφέρθηκε στην περιοχή του Αρχαγγέλου. Στις 24 Αυγούστου 1933 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Κουμπάν. Το 1934 συνελήφθη και πάλι και παύθηκε. Το 1935 καταδικάστηκε σε πενταετή φυλάκιση σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Στις 10 Νοεμβρίου 1937 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στην περιοχή του Λένινγκραδ στις 8 Δεκεμβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.