Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης κυρός Μακάριος. (1874-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ματθαίος Δημητρίεβιτς Ζβιεζντώφ γεννήθηκε στις 5 Αυγούστου 1874 στο χωριό Γκαρούσωβο της Κομητείας Βίσνυ Βολοτσόκ του Κυβερνείου Τβερ. Στις 14 Δεκεμβρίου 1914 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιουνίου 1915 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαρτίου 1916. Στις 16 Μαΐου 1926 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τοροπέτς, Βικάριος της Επισκοπής Πσκώβου. Στις 29 Μαΐου 1926 εξελέγη Επίσκοπος Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1927 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μούρομ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Το 1928 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Φεβρουαρίου 1933 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ιρμπίτσκης, Βικάριος της Επισκοπής Σβερδλόβου. Στις 21 Μαρτίου 1933 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης. Στις 3 Μαΐου 1934 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κυρόβου αλλά δεν μπόρεσε να μεταβεί στην Επισκοπή και στις 11 Ιουνίου 1934 αποκαταστάθηκε ως Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου. Τον Απρίλιο του 1935 παύθηκε αφού ήδη είχε συληφθεί. Τον Νοέμβριο του 1935 καταδικάστηκε σε διετή εκτοπισμό στην περιοχή της Πέρμης. Τον Σεπτέμβριο του 1937 μεταφέρθηκε στο Σβερδλόφσκ και στις 20 Οκτωβρίου 1937 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στο Σβερδλόφσκ στις 23 Οκτωβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.