Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ιβανόβου κυρός Παύλος. (1864-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Μιχαήλοβιτς Γκαλκόβσκη γεννήθηκε στην πόλη Ουσβιάτ της Κομητείας Βελίζ του Κυβερνείου Βίτεμπσκ στις 9 Ιανουαρίου 1864. Το 1888 νυμφεύθηκε. Στις 30 Αυγούστου 1888 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1896 χήρεψε. Στις 5 Ιουλίου 1921 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπουζουλούκου, Βικάριος της Επισκοπής Σαμάρας. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1923 παύθηκε. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1927 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Ριαζάν. Στις 31 Οκτωβρίου 1929 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανόβου Βοζνεσένσκ. Στις 9 Απριλίου 1930 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Την 1 Φεβρουαρίου 1933 ο τίτλος της Επισκοπής του άλλαξε από "Ιβανόβου Βοζνεσένσκ" σε "Ιβανόβου". Το 1935 προήχθη σε Μητροπολίτη. Τον Μάρτιο του 1936 συνελήφθη και την 1 Ιουλίου 1936 παύθηκε. Εκτοπίστηκε στο Καζαχστάν. Εκτελέστηκε στις 28 Νοεμβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.