Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μορσάνσκ κυρός Παύλος. (1886-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Αντρέγεβιτς Βεντένσκη γεννήθηκε στις 4 Μαρτίου 1866. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1888. Στις 3 Δεκεμβρίου 1919 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Νοεμβρίου 1922 χειροτονήθηκε στο Τόκιο Επίσκοπος Νικόλσκο-Ουσουρίησκ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδιβοστόκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Τόκιο Σέργιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βλαδιβοστόκ Μιχαήλ και Καμτσάτκας Νέστωρα. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1923 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μελεκεσίου, Βικάριος της Επισκοπής Σαμάρας. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1927 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ζλατούστ. Στις 12 Αυγούστου 1928 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου και στις 12 Δεκεμβρίου 1928 Επίσκοπος Ορενβούργου. Στις 30 Δεκεμβρίου 1931 παύθηκε αφού είχε συληφθεί τον προηγούμενο Οκτώβριο. Στις 17 Απριλίου 1935 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μορσάνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ταμπώβου. Εκοιμήθη στο Μορσάνσκ στις 9 Φεβρουαρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.