Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης κυρός Πέτρος. (1887-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Αλεξάντρωβιτς Σαβέλιεφ γεννήθηκε στο χωριό Νοβι Μπουγιάκ της Κομητείας Σταυρουπόλεως του Κυβερνείου Σαμάρας στις 20 Ιουνίου 1887. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1915. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1913 και Πρεσβύτερος στις 24 Δεκεμβρίου 1914. Το 1921 χήρεψε. Το 1922 προσχώρησε στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας" όπου στις 17 Σεπτεμβρίου 1923 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Στερλιταμακίου, Βικάριος της Επισκοπής Ουφάς. Το 1924 επέστρεψε στην κανονική Εκκλησία και έγινε δεκτός με τον βαθμό του Επισκόπου. Στις 18 Αυγούστου 1924 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπελεμπέη, Βικάριος της Επισκοπής Ουφάς και στις 6 Απριλίου 1927 Επίσκοπος Σεργκάτς, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου. Στις 10 Νοεμβρίου 1932 εξελέγη Επίσκοπος Πιατιγκόρσκ και Μπουντιωνοβσκόβου. Στις 21 Μαρτίου 1933 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μορσάνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ταμπώβου. Στις 16 Απριλίου 1935 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Κουνγκούρ, Βικάριος της Επισκοπής Πέρμης. Στις 7 Ιανουαρίου 1937 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 21 Ιανουαρίου 1937 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης. Τον Αύγουστο του 1937 συνελήφθη και στις 17 Οκτωβρίου 1937 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στο Σβερδλόφσκ στις 19 Οκτωβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.