Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ιζέβου και Βοτκίνσκ κυρός Τρόφιμος. (1868-1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Τιμόθεος Μάρκοβιτς Γιάκομπτσουκ γεννήθηκε στο χωριό Νόβι Πριλούκι της Κομητείας Μπερντιτσέβου του Κυβερνείου Κιέβου στις 3 Μαΐου 1868. Στις 29 Ιουνίου 1917 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Νοεμβρίου 1922 χειροτονήθηκε στο Ζλατούστ Επίσκοπος Μπίρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ουφάς. Στις 18 Νοεμβρίου 1923 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Συζράν, Βικάριος της Επισκοπής Σιμπίρσκ. Στις 12 Δεκεμβρίου 1923 παύθηκε. Στις 18 Μαΐου 1924 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στα τέλη του 1924 εκτοπίστηκε στο Χαμπαρόφσκ και το 1925 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Χαμπαρόβου, Βικάριος της Επισκοπής Μπαλγοβεσένσκ. Το 1926 παύθηκε. Στις 8 Δεκεμβρίου 1927 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου. Το 1928 παύθηκε. Παρέμενε εκτοπισμένος μέχρι τον Ιούλιο του 1937 οπότε συνελήφθη. Στις 2 Νοεμβρίου 1937 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στο Πετροζαβόδσκ στις 4 Νοεμβρίου 1937.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.