Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κυρός Βαρλαάμ. (1851-1937).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο κατά κόσμον Βελίτσκο Κωνσταντίνωφ γεννήθηκε στις 2 Απριλίου 1851 στο χωριό Σαμοβόντενε του Μεγάλου Τυρνόβου. Στις 19 Νοεμβρίου 1886 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Δεκεμβρίου 1886 και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1899. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1899. Στις 21 Μαρτίου 1904 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας (1908-1909). Στις 5 Ιουλίου 1909 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Από το 1924 μέχρι το 1929 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας και από το 1931 μέχρι το 1934 Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου. Το 1936 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και εφησύχαζε στην Ιερά Μονή Ρίλας. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 30 Μαΐου 1937.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.