Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Πουγκατσέβου κυρός Αλέξανδρος. (1862-1938).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ιβάνοβιτς Τραπίτσιν γεννήθηκε στο χωριό Βόλμα της Κομητείας και Κυβερνείου Βιάτκας στις 29 Αυγούστου 1862. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1888. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 1889 και Πρεσβύτερος στις 26 Φεβρουαρίου 1889. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βιάτκας. Στις 26 Φεβρουαρίου 1900 εκάρη μοναχός. Στις 28 Ιουλίου 1901 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Δεκεμβρίου 1904 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μούρομ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Στις 23 Νοεμβρίου 1907 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Γιουρέβου-Πόλσκη, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Στις 29 Μαΐου 1912 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Τότμας. Τον Μάρτιο του 1921 εξαναγκάστηκε σε παραίτηση. Από το 1923 μέχρι το 1927 ήταν εκτοπισμένος. Στις 26 Ιουνίου 1927 εξελέγη Επίσκοπος Σιμπίρσκ και τον Οκτώβριο του ίδιου έτους Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Τον Αύγουστο του 1928 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σαμάρας. Το 1933 συνελήφθη, παύθηκε και καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό στην περιοχή του Αικατερινβούργου. Τον Φεβρουάριο του 1935 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πουγκατσέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου αλλά τον Ιούλιο του ίδιου έτους παύθηκε. Τον Νοέμβριο του 1937 συνελήφθη και στις 21 Δεκεμβρίου 1937 καταδικάστηκε σε θάνατο. Εκτελέστηκε στη Σαμάρα στις 14 Ιανουαρίου 1938.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.