Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αμερικής και Καναδά κυρός Διονύσιος. (1898-1979).
(Ελεύθερη Σερβική Εκκλησία).

Ο κατά κόσμον Ντράγκολιουμπ Μιλιβόγιεβιτς γεννήθηκε στο χωριό Ράμπροβατς της Επαρχίας Σμεντέρεφσκα Παλάνκα της Σερβίας στις 13/26 Ιουλίου 1898. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Νυμφεύθηκε αλλά σύντομα χήρεψε. Στη συνέχεια μετέβη στο Άγιον Όρος, όπου εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου. Στις 24 Αυγούστου 1938 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Στις 21 Σεπτεμβρίου 1939 εξελέγη Επίσκοπος Αμερικής και Καναδά. Το 1963 αντέδρασε στην ίδρυση των τριών νέων Επισκοπών στην Αμερική, αποσχίστηκε από το Πατριαρχείο Σερβίας και ίδρυσε την Ελεύθερη Σερβική Εκκλησία (η οποία αργότερα ονομάστηκε Μητρόπολη Νέας Γρατσανίτσης) με δικαιοδοσία στην Αμερική, την Αυστραλία και τη Δυτική Ευρώπη. Το Πατριαρχείο Σερβίας προέβη στην καθαίρεσή του στις 27 Ιουλίου 1963. Εκοιμήθη στις 15 Μαΐου 1979.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.