Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περιστεράς κυρός Ευστάθιος. (1886-1939).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Ευστάθιος Σκάρπας γεννήθηκε στο Γρεβενήτι του Ζαγορίου της Ηπείρου το 1886. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1914 και από τη Νομική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 1916. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιουλίου 1910 από τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Γερβάσιο και Πρεσβύτερος το 1917. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιωαννίνων από το 1930 μέχρι το 1936. Στις 12 Δεκεμβρίου 1936 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περιστεράς, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ιωαννίνων. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 22 Δεκεμβρίου 1939.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018.