Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ξάνθης κυρός Πολύκαρπος. (1864-1939).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Περικλής Ψωμιάδης γεννήθηκε στα Κωτύωρα (Ορντού) του Πόντου το 1864. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1882, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Δεν υπάρχει ουσιώδης δογματική διαφορά μεταξύ της Ορθοδόξου Ανατολικής Εκκλησίας και της των Αρμενίων ως προς τας δύο εν Χριστώ φύσεις". Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1888 από τον Μητροπολίτη Βιζύης Κωνστάντιο και Πρεσβύτερος τον Αύγουστο του 1892. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στις Μητροπόλεις Ηρακλείας και Χαλκηδόνος. Επίσης υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Σωτήρος Χριστού Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως. Στις 29 Απριλίου 1899 εξελέγη Μητροπολίτης Κολωνείας έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Παμφίλου Μελισσηνό και π. Μυριοφύτου Νικόδημο. Στις 16 Μαΐου 1899 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Σωτήρος Χριστού Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Κολωνείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δέρκων Καλλίνικος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βερροίας Κωνστάντιο και Χαλδίας Γερβάσιο. Στις 25 Απριλίου 1911 εξελέγη Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας και στις 13 Οκτωβρίου 1922 Μητροπολίτης Ξάνθης. Στις 17 Αυγούστου 1935 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 23 Ιουλίου 1939.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.