Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσεμποξάρυ κυρός Βλαδίμηρος. (1886-1939).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Δμήτριεβιτς Γιουντένιτς γεννήθηκε στο χωριό Σεργιέβσκογε της Κομητείας Ροσλάβλ του Κυβερνείου Σμολένσκ στις 8 Μαρτίου 1886. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1910. Τον Ιούλιο του 1922 εκάρη μοναχός. Στις 18 Ιουλίου 1922 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μπίησκ Ιννοκέντιο. Τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1923 καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό στην περιοχή Κόμι Ζυριανών. Στις 2 Απριλίου 1927 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπαρναούλης, Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας. Τον Σεπτέμβριο του 1927 καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό. Το 1930 παύθηκε από Επίσκοπος Μπαρναούλης. Στις 11 Δεκεμβρίου 1933 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Σεργκάτς, Βικάριος της Επισκοπής Γκόρκι και στις 5 Δεκεμβρίου 1934 Επίσκοπος Τσεμποξάρυ, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Τον Δεκέμβριο του 1937 συνελήφθη και το 1938 καταδικάστηκε σε πενταετή φυλάκιση. Εκοιμήθη στις φυλακές της Βόλογδα στις 4 Ιουνίου 1939.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.