Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μεγάλου Τυρνόβου κυρός Φίλιππος. (1873-1939).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο κατά κόσμον Φίλιππος Πεντσέφ γεννήθηκε στις 29 Ιουνίου 1873 στο Βελίκο Τύρνοβο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1898. Στις 18 Σεπτεμβρίου 1904 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15 Ιανουαρίου 1906 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Εξαρχικό Μητροπολίτη Μεγάλου Τυρνόβου Άνθιμο. Στις 25 Δεκεμβρίου 1915 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Ιεροδιδασκαλείου της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1912-1914, 1920-1921) και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Δοροστόλου και Τσερβένου (1914-1920). Στις 16 Ιανουαρίου 1921 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Μεγάλου Τυρνόβου. Στις 21 Ιουνίου 1935 υπέβαλε την παραίτησή του η οποία έγινε αποδεκτή από την Ιερά Σύνοδο την 1 Ιουλίου 1935. Εκοιμήθη στο Βελίκο Τύρνοβο στις 12 Ιανουαρίου 1939.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.