Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

Γ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Μεγάλης Θεουπόλεως Αντιοχείας, Συρίας, Αραβίας, Κιλικίας, Ιβηρίας και Μεσοποταμίας και πάσης Ανατολής κ. Αλέξανδρος ο Β΄. 30-11-1903.
Έδρα Δαμασκός.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Αμίδης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεσοποταμίας, τετάρτης Αρμενίας και τον τόπον επέχων του Απαμείας Κιβωτού. 06-04-1908.
    Έδρα Ντιαρμπακίρ Τουρκίας. Διαμένει εμπερίστατος στη Δαμασκό.

  2. Ο Χαλεπίου Ραφαήλ, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Συρίας. 10-10-1912.
    Έδρα Χαλέπι.

  3. Ο Τύρου και Σιδώνος Θεοδόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης παραλίας. 30-12-1923.
    Έδρα Μεραγιούν Λιβάνου.

  4. Ο Ηλιουπόλεως και Σελευκείας Νήφων, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Συρίας. 22-03-1925.
    Έδρα Ζάχλε Λιβάνου.

  5. Ο Επιφανείας Ιγνάτιος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αρμενίας και πάσης δευτέρας Συρίας. 13-07-1925.
    Έδρα Χάμα Συρίας.

  6. Ο Αρκαδίας Επιφάνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 14-01-1926. (Εκλογή 15-10-1940, από π. Εμμέσης).
    Έδρα Χάλμπα Λιβάνου.

  7. Ο Βηρυτού Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 1926.
    Έδρα Βηρυτός.

  8. Ο Λαοδικείας Τρύφων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θεοδωριάδος. 19-03-1933.
    Έδρα Λατάκια Συρίας.

  9. Ο Βόστρων και Αυρανίτιδος Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος εσωτερικής Αραβίας. 1933.
    Έδρα Σουέιντα Συρίας.

  10. Ο Εμμέσης Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 1934. (Εκλογή 03-11-1940, από Τριπόλεως).
    Έδρα Χομς Συρίας.

  11. Ο Βύβλου και Βοτρύων Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 13-01-1935.
    Έδρα Χαντέτ Λιβάνου.

  12. Ο Νέας Υόρκης Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βορείου Αμερικής. 19-04-1936.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  13. Ο Τριπόλεως και Χώρας Ησαΐας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Φοινίκης παραλίας. 1940.
    Έδρα Τρίπολη Λιβάνου.

  14. Ο Ταρσού και Αδάνων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης και δευτέρας Κιλικίας (χηρεύει).
    Έδρα Άδανα Τουρκίας.

  15. Ο Θεοδοσιουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεγάλης Αρμενίας (χηρεύει).
    Έδρα Ερζερούμ Τουρκίας.

  16. Ο Ρίο ντε Ιανέιρο, υπέρτιμος και έξαρχος Βραζιλίας (χηρεύει).
    Έδρα Ρίο ντε Ιανέιρο.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Παλμύρας Φώτιος. 1933.

  2. Ο Τολέδου Σαμουήλ. 19-04-1936.
    Βοηθός Επίσκοπος της Ι.Μ. Νέας Υόρκης.
    Σημείωση: Ο Τολέδου Σαμουήλ υπήχθη στο Πατριαρχείο Αντιοχείας από τη Μετροπόλια.

  3. Ο Σελευκείας Σέργιος. 1940.

γ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Τύρου και Σιδώνος Ηλίας. 1908.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.