Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας κυρός Παύλος. (1882-1940).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Ποπκωνσταντίνωφ γεννήθηκε στο Σάμοκοβ στις 5 Μαρτίου 1882. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1907. Στις 6 Δεκεμβρίου 1907 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1907 από τον Μητροπολίτη Δοροστόλου και Τσερβένου Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουνίου 1908. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως (1908-1917). Στις 26 Δεκεμβρίου 1913 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1917 μέχρι το 1923 διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας. Στις 27 Μαρτίου 1921 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δραγοβιτίας. Στις 28 Ιανουαρίου 1923 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Εκοιμήθη στις 4 Οκτωβρίου 1940.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.