Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κυρός Βασίλειος. (1887-1941).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Βασίλειος Κομβόπουλος γεννήθηκε στη Σινώπη του Πόντου τον Μάρτιο του 1887. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1904. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Μάιο του 1905 από τον Μητροπολίτη Μυτιλήνης Κύριλλο και Πρεσβύτερος το 1908. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Μυτιλήνης. Στις 19 Αυγούστου 1914 χειροτονήθηκε στη Μυτιλήνη τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μυτιλήνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μηθύμνης Στέφανος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μοσχονησίων Φώτιο και Αμισού Ευγένιο. Στις 2 Δεκεμβρίου 1916 εξελέγη Μητροπολίτης Μηθύμνης. Στις 25 Οκτωβρίου 1922 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλδίας. Ωστόσο δεν αποδέχθηκε την εκλογή και έφυγε στην Αμερική όπου ηγήθηκε ομάδας των εκεί Ελλήνων Ορθοδόξων. Στις 10 Μαΐου 1924 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου λόγω του ότι αυτοανακηρύχθηκε αρχηγός της "Αυτοκεφάλου Ορθοδόξου Εκκλησίας Ηνωμένων Πολιτειών και Καναδά". Στις 19 Ιουνίου 1930 άρθηκε η καθαίρεσή του και στις 2 Οκτωβρίου 1930 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας. Εκοιμήθη στις 26 Δεκεμβρίου 1941.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 29 Απριλίου 2018.