Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ταμπώβου και Σάτσκ κυρός Βασσιανός. (1879-1941).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Βασίλιεβιτς Πιατνίτσκη γεννήθηκε στη Μόσχα στις 10 Μαρτίου 1879. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή της Μόσχας το 1902 και από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1917.  Στις 6 Οκτωβρίου 1913 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Οκτωβρίου 1913 και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1914. Στις 8 Αυγούστου 1921 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Το ίδιο έτος συνελήφθη. Αφέθηκε ελεύθερος κατόπιν αιτήματος εκατοντάδων πιστών.  Στις 8 Απριλίου 1923 παραιτήθηκε. Τον Δεκέμβριο του 1925 εντάχθηκε στο λεγόμενο "γρηγοριανό σχίσμα" αλλά τον Μάιο του επομένου έτους επέστρεψε στην κανονική Εκκλησία. Στις 22 Ιουνίου 1927 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοζλώβου, Βικάριος της Επισκοπής Ταμπώβου. Στις 9 Απριλίου 1930 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ταμπώβου και Σάτσκ. Τον Οκτώβριο του 1935 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε οκταετή φυλάκιση. Στις 20 Φεβρουαρίου 1936 τέθηκε στους σχολάζοντες. Εκοιμήθη σε Νοσοκομείο του Σβερδλόφσκ όπου είχε μεταφερθεί από τη φυλακή στις 9 Ιανουαρίου 1941.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.