Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κασίρας κυρός Αρσένιος. (1866-1942).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Ντενισώφ γεννήθηκε στο Νιζνίι Νοβγκορόντ στις 11 Απριλίου 1866. Σπούδασε Φιλολογία στη Μόσχα. Από το 1888 μέχρι το 1908 εργάστηκε ως Καθηγητής και Αρθρογράφος στην Εκκλησιαστική Εφημερίδα "Τσερκόβνιε Βεντομόστη". Το 1908 χήρεψε. Στις 18 Οκτωβρίου 1908 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Οκτωβρίου 1908 από τον Επίσκοπο Σερπουχώβου Αναστάσιο και Πρεσβύτερος στις 24 Οκτωβρίου 1908 από τον Επίσκοπο Μοζάισκ Βασίλειο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 25 Μαΐου 1914 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Οκτωβρίου 1927 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Εφραιμώβου, Βικάριος της Επισκοπής Τούλας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1929 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μαρίισκ, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου. Αρνήθηκε τον διορισμό και παύθηκε στις 11 Οκτωβρίου 1929. Τον Μάρτιο του 1931 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Κασίρας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τον Δεκέμβριο του 1931 παύθηκε. Ζούσε σε συνθήκες φτώχιας και αναζητούσε εργασία ως μεταφραστής. Εκοιμήθη στη Μόσχα το 1942 κατά τη διάρκεια του λιμού λόγω του Β΄ παγκοσμίου πολέμου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.