Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σαρατώβου και Πετρώβου κυρός Δοσίθεος. (1866-1942).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Αλεξέγεβιτς Πρωτοπόπωφ γεννήθηκε στο χωριό Μόλτσινο της Κομητείας Σιτσιόφκας του Κυβερνείου Σμολένσκ στις 16 Οκτωβρίου 1866. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1891. Το 1894 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1903 χήρεψε και το 1904 εκάρη μοναχός. Τον Απρίλιο του 1906 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σμολένσκ. Στις 18 Ιανουαρίου 1909 χειροτονήθηκε στο Σαράτωβ Επίσκοπος Βόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου. Στις 25 Αυγούστου 1917 εξελέγη Επίσκοπος Σαρατώβου και Τσαρίτσιν. Στις 4 Οκτωβρίου 1918 ιδρύθηκε η Επισκοπή Τσαρίτσιν (Βολγογκράδ) και ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Σαρατώβου και Πετρώβου". Το 1920 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1923 καταδικάστηκε σε πενταετή φυλάκιση. Αποφυλακίστηκε το 1926 και επέστρεψε στην Επισκοπή του. Το 1927 καταδικάστηκε σε τριετή εκτοπισμό και στις 27 Οκτωβρίου 1927 παύθηκε. Το 1930 εγκαταστάθηκε στο Σαράτωβ και έζησε σε απόλυτη φτώχια. Εκοιμήθη στο Σαράτωβ στις 25 Μαρτίου 1942.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.