Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης κυρός Πολύκαρπος. (+ 30-01-1943).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Πολύκαρπος Σακελλαρόπουλος γεννήθηκε στην Τσαριτσάνη της Ελασσώνας το 1878. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Στις 24 Απριλίου 1911 χειροτονήθηκε στην Αδριανούπολη τιτουλάριος Επίσκοπος Πέτρας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αδριανουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως Πολύκαρπος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αίνου Ιωακείμ και Λιτίτσης Νικόδημο. Στις 28 Ιουνίου 1912 εξελέγη Μητροπολίτης Μογλενών. Στις 27 Μαρτίου 1926 τέθηκε σε διαθεσιμότητα και στις 19 Νοεμβρίου 1927 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης. Εκοιμήθη στη Βέρροια στις 30 Ιανουαρίου 1943.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 03 Μαΐου 2018.