Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Μούρομ κυρός Συμεών. (1874-1943).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Συμεών Μιχαήλοβιτς Μιχαήλωφ γεννήθηκε στο Σαλαγκάεβο της Κομητείας Τσηβίλσκ του Κυβερνείου Καζάν στις 3 Φεβρουαρίου 1874. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1897. Στις 17 Δεκεμβρίου 1923 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσεμποξάρυ, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Στις 4 Μαρτίου 1924 παύθηκε από την Επισκοπή Τσεμποξάρυ. Τον Δεκέμβριο του 1924 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Βιάτκας, θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι το 1927. Στις αρχές του 1926 προσχώρησε στο "Γρηγοριανό σχίσμα" αλλά μετανόησε τον Μάιο του ίδιου έτους και επέστρεψε στην κανονική Εκκλησία. Στις 21 Ιουνίου 1927 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Βόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου και στις 8 Οκτωβρίου 1928 Επίσκοπος Ζλατούστ, Βικάριος της Επισκοπής Ουφάς. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ από το 1928 μέχρι το 1929. Στις 12 Ιουνίου 1931 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου. Στις 26 Μαΐου 1932 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Καμένσκ-Σαχτίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ντον. Στις 10 Ιουλίου 1932 παύθηκε και ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Σαραπούλ. Στις 5 Δεκεμβρίου 1933 εξελέγη Επίσκοπος Σαραπούλ. Στις 14 Μαΐου 1934 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Πουγκατσέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαρατώβου. Στις 18 Φεβρουαρίου 1935 εξελέγη Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Μιάς και στις 16 Ιουλίου 1935 Επίσκοπος Σβερδλόβου. Στις 25 Νοεμβρίου 1935 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μούρομ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Στις 23 Οκτωβρίου 1937 παύθηκε. Από το 1938 μέχρι το 1939 πιθανόν να διετέλεσε και πάλι Επίσκοπος Σαραπούλ, η πληροφορία όμως είναι ανεπιβεβαίωτη. Το 1940 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε πενταετή εκτοπισμό στην περιοχή του Κρασνογιάρσκ. Εκοιμήθη στο χωριό Αμπάν του Νομού Κρασνογιάρσκ στις 14 Μαΐου 1943.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.