Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κυρός Διόδωρος. (1880-1944).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Διόδωρος Καράτζης γεννήθηκε στην περιοχή της Προύσας το 1880. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1903. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Σερρών, Διευθυντής της Σχολής Αλιστράτης (Μητρόπολη Δράμας) και Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Σμύρνης. Στις 26 Φεβρουαρίου 1912 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μοσχονησίων. Στις 30 Μαρτίου 1913 εξελέγη από την Επισκοπική Σύνοδο Θεσσαλονίκης Επίσκοπος Καμπανίας. Το 1924 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 9 Δεκεμβρίου 1930 εξελέγη Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης. Εκοιμήθη στις 21 Νοεμβρίου 1944.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 03 Μαΐου 2018.